Na posterunek sił ONZ w Kidal w północno-wschodnim Mali zgłosiły się dwie osoby ubrane w tradycyjne stroje miejscowych Tuaregów. Po szybkim sprawdzeniu tożsamości przybyłych okazało się, iż są to Edith Blais i Luca Tacchetto – para uprowadzona w 2018 roku na terytorium Burkina Faso. Nie wiadomo, jak dokładnie znaleźli się w Mali ani w jaki sposób wydostali się z rąk porywaczy.

Okoliczności ucieczki Włocha i Kanadyjki pozostają nieznane. Malijski minister spraw zagranicznych Tiébilé Dramé oświadczył, że za porwanych nie został zapłacony okup. Porwania od wielu lat są jednym z głównych źródeł dochodu ugrupowań działających w Afryce Zachodniej. Bojownicy przetrzymują obecnie nadal dwoje porwanych – obywateli Rumunii i Australii.

Stojący na czele sił MINUSMA Mahamat Saleh Annadif przekazał szczegóły dotyczące odnalezienia porwanych. 13 marca około godziny 15:00 Kanadyjka i Włoch zatrzymali cywilny samochód nieopodal Kidal i poprosili o przewiezienie do najbliższego posterunku sił ONZ. Okolica znajduje się poza kontrolą rządu w Bamako. Ani Tuaregowie, ani działające w regionie organizacje terrorystyczne nie przyznały się do uprowadzenia.

Blais i Tacchetto zostali porwani w grudniu 2018 roku podczas podróży autobusem z Bobo-Dioulasso do Wagadugu. Para planowała wyjechać z Burkina Faso do Togo, aby wziąć udział w projekcie realizowanym przez organizację zajmującą się pomocą humanitarną. W kwietniu 2019 roku przedstawiciele Wagadugu informowali, iż porwani zostali prawdopodobnie wywiezieni z kraju.

Zobacz też: Dwaj Francuzi polegli, odbijając zakładników w Burkina Faso

(news24.com)

Magharebia, Creative Commons Attribution 2.0 Generic