W poniedziałek 30 września doszło do dwóch ataków na bazy malijskich sił zbrojnych – w Boulikessi i Mondoro tuż przy granicy z Burkina Faso. Napastnicy, należący najprawdopodobniej do Ansar ul-Islam, zadali wojsku rządowemu duże straty. Poległo dwudziestu pięciu żołnierzy, a los sześćdziesięciu osób jest nieznany.

W Boulikessi terroryści zaatakowali placówkę, w której stacjonowała malijska część zachodnioafrykańskich sił antyterrorystycznych G5 Sahelu. Obrońcy, mimo początkowego odwrotu, szybko się przegrupowali i dzięki skutecznemu kontratakowi wyparli ekstremistów z bazy. Podczas wymiany ognia zabito piętnastu bojowników.

W pościg za oddziałem Ansar ul-Islam wyruszyły połączone oddziały z Mali i Burkina Faso. Do poszukiwań przyłączyli się również stacjonujący w pobliżu Francuzi.

Ansar ul-Islam jest działającą głównie w Burkina Faso komórką Ansar Dine – organizacji, która faktycznie przejęła zainicjowane przez Tuaregów powstanie. Grupa oficjalnie odcina się od ruchu separatystów dążących do secesji Azawadu, głosząc potrzebę budowy muzułmańskiej teokracji na obszarze całego Mali.

Zobacz też: Dżihadyzacja przestępczości w Burkina Faso

(rfi.fr)

Magharebia, Creative Commons Attribution 2.0 Generic