Siły powietrzne Malezji w listopadzie zeszłego roku dokonały zrzutu amerykańskiej bomby kierowanej laserowo GBU-12 z myśliwca rosyjskiej produkcji Su-30MKM. Zdarzenie pokazano na filmie z okazji przypadającej 2 czerwca 59. rocznicy utworzenia Tentera Udara Diraja Malaysia (malezyjskich wojsk lotniczych), lecz wkrótce potem zostało z niego usunięte.

Pięćsetfuntową Paveway II zrzucono na poligonie Kota Belud w stanie Sabah. Brak informacji, czym oznaczono dla niej cel. Malezja używa na wielozadaniowych Su-30MKM francuskich zasobników nawigacyjno-celowniczych Damocles do naprowadzania rosyjskich bomb kierowanych serii KAB i pocisków powietrze–ziemia Ch-29L.

W 2012 roku Tentera Udara Diraja Malaysia zakupiły w Stanach Zjednoczonych zasobniki AN/ASQ-228 ATFLIR dla ośmiu swoich F/A-18D, z których tego samego typu bomb użyto przeciwko muzułmańskim bojownikom na Borneo w 2013 roku. Malezyjskie oddziały specjalne mają też możliwość ręcznego podświetlania celów.

Bomba mogła zostać zaadaptowana do współpracy z rosyjską i francuską awioniką albo jedynie zrzucona z Suchoja, a naprowadzana przez urządzenia amerykańskie. W obu przypadkach jednak wymagała dostosowania do wymiarów belek uzbrojenia rosyjskiego samolotu i współpracy z jego instalacją elektryczną.

Zobacz też: Rosyjskie myśliwce w Azji – przegląd

(defensenews.com)

Carl Brent, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic