Malezyjska piechota morska otrzymała część partii kołowych pojazdów opancerzonych AV-8 Gempita (Grzmot). Czterdzieści sześć bojowych wozów piechoty IFV-25 – uzbrojonych w armaty automatyczne M242 Bushmaster kalibru 25 milimetrów – trafiło do 19. Batalionu Zmechanizowanego Królewskiego Pułku Malajskiego.

Pomimo braku formalnie utworzonego korpusu piechoty morskiej od 1983 roku malezyjskie siły zbrojne kładły nacisk na rozwój zdolności amfibijnych jednostek pancernych. Sytuacja geostrategiczna, w tym ukształtowanie terenu kraju porozcinanego rzekami i jeziorami, i narastające spory na Morzu Południowochińskim zmuszają do dalszego inwestowania w sprzęt, który z łatwością można przerzucać, na przykład na wyspy.

Wygląda na to, że malezyjskie siły zbrojne są blisko podjęcia decyzji o utworzeniu korpusu desantowego, na wzór amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej, stosownie do potrzeb i ambicji tego azjatyckiego państwa.

Malezyjski 10. Szwadron Pancerny 10. Brygady Spadochronowej dysponował w przeszłości czołgami lekkimi Alvis FV101 Scorpion 90 i transporterami opancerzonymi Alvis Stormer, które pozwalały zapewnić wsparcie na przyczółku. Nie miały jednak zdolności amfibijnych, dlatego potrzebowały okrętów desantowych lub poduszkowców, aby zejść na ląd.

Wariant Gempity oznaczony IFV-25 wyposażono w jednoosobową wieżę FNSS Sharpshooter uzbrojoną w stabilizowaną armatę ATK Armament Systems M242 kalibru 25 milimetrów i sprzężony z nią karabin maszynowy FN MAG 58M kalibru 7,62 milimetra (po lewej stronie od uzbrojenia głównego). Pojazd w tej konfiguracji po raz pierwszy zaprezentowano publicznie podczas targów Defence Services Asia Exhibition w kwietniu 2014 roku.

DefTech AV8 Gempita jest wielozadaniowym amfibijnym pojazdem opancerzonym opracowanym przez malezyjską DefTech na bazie tureckiego pojazdu opancerzonego Pars w wariancie ośmiokołowym. Kontrakt na 257 pojazdów AV8 Gempita podpisano w 2011 roku.

Za realizację umowy odpowiedzialne było lokalne przedsiębiorstwo DRB-Hicom Deftech, którego głównym partnerem stała się FNSS Savunma Sistemleri AS. Tureckie przedsiębiorstwo uczestniczyło we wszystkich fazach powstawania pojazdu, od projektowania począwszy, a na produkcji i testach skończywszy.

AV8 powstały w dwunastu wariantach. Najbardziej rozpowszechniony wyposażono w dwuosobową wieżę LCT30 z armatą Denel GI30 kalibru 30 milimetrów i sprzężonym z nią karabinem maszynowym kalibru 7, 62 milimetra. Wyprodukowano 178 pojazdów w tej odmianie, oznaczonej AFV-30. W wersji IFV-25 powstało 46 wozów, zaś uzbrojonych w zdalnie sterowany wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetrów – 54 sztuki.

Istnieje też odmiana przeciwpancerna, którą oprócz uzbrojenia znanego z wariantu AFV-30 wyposażono w cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych ZT3 Ingwe o zasięgu 5000 metrów. Pozostałe warianty obejmować będą między innymi wozy dowodzenia i sztabowe, ambulanse, moździerze samobieżne kalibru 120 milimetrów (osiem sztuk), wozy zabezpieczenia technicznego i inżynieryjne.

Zobacz też: B-52 nad Morzem Południowo- i Wschodniochińskim

(armyrecognition.com)

Rizuan, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported