Ministerstwo obrony Malezji zamierza dokonać zakupu rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Suchoj SU-30MKM, który bazuje na Su-30MKI, lecz jest dostosowany do malezyjskich wymogów.

Kontrakt zakłada dostarczenie 18 maszyn zdolnych do przenoszenia ponaddźwiękowych pocisków rakietowych produkcji indyjsko-rosyjskiej typu BrahMos. Tego rodzaju rakiety przeznaczone są do niszczenia wszystkich klas okrętów. Oprócz jednostek powietrznych mogą być umieszczane na łodziach podwodnych i okrętach wojskowych.

Tego rodzaju kontrakt nie będzie pierwszym pomiędzy tymi państwami. W latach 2007-2009 zrealizowany porozumienia, na mocy których Malezja otrzymała 24 maszyny tego typu. Po ich nabyciu pojawiły się problemy z utrzymaniem co zmusiło Malezyjczyków do zakupu części zamiennych w Chinach, które również używają tych jednostek. W przypadku podpisania nowego kontraktu każdy z myśliwców będzie kosztował 50 milionów dolarów, włączając w to koszty przyszłego utrzymania.

Obecnie malezyjska flota powietrzna składa się przede wszystkim z rosyjskich i amerykańskich maszyn. W służbie znajdują się m.in. myśliwce MiG-29N Fulcrum oraz F/A-18D Hornet i F-5 Tiger.

RIA Novosti