Z powodu ograniczeń budżetowych Malezja zawiesiła program zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych i skoncentrowała się na kupnie tańszych lekkich myśliwców. Aby nie zostać bez obrony powietrznej, jako tymczasowe rozwiązanie do czasu pozyskania nowych samolotów rozważane jest odkupienie od Kuwejtu używanych F/A-18C/D.

Kuwejt zamówił w zeszłym roku dwadzieścia osiem nowych F/A-18E/F, których dostawy powinny rozpocząć się w 2021 roku. Wraz z wchodzeniem do uzbrojenia nowych samolotów klasyczne Hornety będą stopniowo wycofywane ze służby i właśnie te samoloty chciałaby odkupić Malezja. Mogłyby one służyć jeszcze przez nawet piętnaście lat do czasu uzbierania funduszy na zakup nowych samolotów.

– Myślę, że pozyskamy kilka tych samolotów dla naszych sił powietrznych, przynajmniej na czas oczekiwania na nowy samolot wielozadaniowy – powiedział dowódca malezyjskiego lotnictwa generał Affendi Buang.

Malezja posiada w tej chwili osiem F/A-18D, osiemnaście Su-30MKM i trzynaście MiG-ów-29. Wstrzymany zakup nowych wielozadaniowych samolotów bojowych miał pozwolić na zastąpienie tych ostatnich. Mimo malezyjskich zapowiedzi rozmowy z Kuwejtem jeszcze się nawet nie rozpoczęły. Kilka lat temu spekulowano, że kuwejckie F/A-18 mogą odkupić Amerykanie z myślą o wykorzystaniu w lotnictwie piechoty morskiej.

Zobacz też: Rosyjskie myśliwce w Azji

(freemalaysiatoday.com)

Mike Freer – Touchdown-aviation, GNU Free Documentation License, Version 1.2