Siły zbrojne Malezji są blisko powołania dowództwa operacji sił specjalnych, które będzie odpowiedzialne za koordynowanie działań sił specjalnych wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa wojskowego. Głównodowodzący malezyjskich sił zbrojnych, generał Tan Sri Zulkifli Zainal Abidin, powiedział, że nowe dowództwo będzie wykonywało specjalne zadania związane z interesami strategicznymi kraju i bezpieczeństwem wewnętrznym.

Oświadczenie dowódcy malezyjskich sił zbrojnych było częścią szerszego przemówienia w kompleksie budynków Wisma Pertahanan tamtejszego ministerstwa obrony, położonego w dzielnicy Jalan Padang Tembak w Kuala Lumpur. Obecni byli również szef wojsk lądowych Datuk Seri Ahmad Hasbullah Mohd Nawawi, dowódca wojsk lotniczych generał Tan Sri Affendi Buang i szef marynarki wojennej admirał Datuk Mohd Reza Mohd Sany.

Generał nie podał sztywnej daty, od kiedy zespół zacznie działać, ale zaznaczył, że zajmie się również szkoleniami i opracowaniem nowych doktryn działania malezyjskich sił zbrojnych i ich współpracy z innymi krajami. W zakresie szkoleń, ćwiczeń i operacji kwatera główna dowództwa ma współpracować z siłami zbrojnymi i korzystać z ich doświadczeń.

Ustanowienie regionalnych dowództw zostanie szczegółowo przeanalizowane pod kątem różnych aspektów, w tym organizacji, struktury i składu. Ponadto Zulkifli powiedział, że w tym roku odbędą się połączone ćwiczenia wojskowe, obejmujące wszystkie trzy rodzaje sił zbrojnych. Manewry odbywać się będą w październiku pod nazwą Pahlawan 2019 (Wojownik). Ćwiczenia składać się będą z dwóch faz: dowódczo-sztabowej i poligonowej. Malezyjskie siły zbrojne w 2019 roku zrealizują prawie sześćdziesiąt dwustronnych i wielostronnych manewrów.

Zobacz też: Malezja zaprezentowała żołnierza przyszłości

(armyrecognition.com)

Rizuan, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International