Dwa azjatyckie kraje, Malezja i Wietnam, wyraziły daleko idące zainteresowanie kupnem rosyjskich samolotów szkolno-treningowych Jak-130. Rewelacje pojawiły się podczas trwającej obecnie wystawy lotniczej w Zhuhai – Airshow China 2012.

Powodem malezyjskiego zainteresowania jest potrzeba zastąpienia przestarzałych M-339 produkcji włoskiej. Szanse na realizację tego przedsięwzięcia są duże, biorąc pod uwagę to, że Malezja jest jednym z głównych odbiorców rosyjskich samolotów wojskowych.

Podobnie jest również w kwestii Wietnamu, który od dawna korzysta ze sprzętu zakupionego w ZSRR/Rosji. Wietnamskie wojska lotnicze obecnie wykorzystują maszyny Su-30MK2 zakupione na mocy kontraktów podpisywanych w latach 2009-2010. Ponadto służy w nich trzydzieści sześć Su-27K/KUB. Jednak trzon stanowią MiG-i 21 i Su-22.

Rosyjski Jak-130 jest również konkurentem w przetargu na dostawę sześciu lekkich odrzutowców dla Filipin w celu zastąpienia floty przestarzałych amerykańskich samolotów F-5A zaprojektowanych przez firmę Northrop. Co więcej, Jak-130 osiągnął sukcesy na własnym podwórku. Został wybrany jako podstawowy samolot przeznaczony do szkolenia pilotów w rosyjskich siłach powietrznych. Pierwszy seryjny Jak-130 został dostarczony do ośrodka szkolenia w Lipiecku w lutym 2010 roku.

(en.rian.ru)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl