Według ustaleń Jane’s 360 Pakistan i Malezja rozpoczęły negocjacje w kwestii zakupu myśliwców wielozadaniowych PAC/CAC JF-17 Thunder przez malezyjskie wojska lotnicze. Rozmowy międzyrządowe są jeszcze na bardzo wstępnym etapie, ale ponoć zmierzają w dobrym kierunku.

– Jesteśmy świadomi malezyjskich wymagań w odniesieniu do samolotu myśliwskiego dającego dobry stosunek koszt/efekt – powiedział dziennikarzom Jane’s przedstawiciel Pakistan Aeronautical Complex pragnący zachować anonimowość.

Pakistańczycy są gotowi nawiązać ścisłą współpracę z malezyjskim przemysłem i dokonać transferu technologii. Samoloty prawdopodobnie byłyby wyprodukowane w Pakistanie, ale w Malezji mogłyby powstać zakłady zdolne prowadzić na miejscu kompleksową obsługę maszyn przez cały okres ich użytkowania.

Malezja wykazała zainteresowanie JF-17 już kilka lat temu. Sprawa przycichła jednak, gdy tylko wyszła na jaw, a malezyjski minister obrony czym prędzej zdementował te informacje. Kuala Lumpur od dawna ma apetyt na zakup nowoczesnych myśliwców dwusilnikowych, ale z braku funduszy sprawa jest odkładana w czasie. Jeśli informacje Jane’s się potwierdzą, może to oznaczać, że Malezja zrezygnowała już z ambitnych planów i postawiła na wariant oszczędny.

Zobacz też: Krótka lista samolotów patrolowych dla Malezji

(janes.com)