Z powodu źle zaprojektowanej komory na uzbrojenie F-35B (STOVL) nie będzie mógł przenosić zakładanej ilości nowych bomb o małej średnicy (Small Diameter Bomb II, SDB II). Zamiast ośmiu, w samolocie zmieszczą się tylko cztery takie bomby.

Rzecznik prasowy US Air Force powiedział, że sprawa jest znana od pewnego czasu i nie jest zaskoczeniem, bo Siły Powietrzne uczestniczą w rozwoju SDB II od 2007 roku. Kwestie związane z wymiarami są znane i zostały udokumentowane, ale zmiany konieczne do wprowadzenia w samolocie są zbyt duże, by je wprowadzać na tym etapie programu JSF. Z tego powodu wstrzymano się przekonstruowaniem komory uzbrojenia do czasu osiągnięcia przez F-35B dojrzałości, tak aby modyfikacje uwzględniały też dalsze zmiany, jakie mogą zajść w procesie rozwoju SDB II. Kontrakt na prace projektowe związanie z modyfikacją komory uzbrojenia zostanie zawarty z Lockheedem jeszcze w tym roku.

Z kolei Raytheon za 4,1 miliarda dolarów dostarczy do USAF i US Navy około siedemnastu tysięcy SDB II, a przedstawiciel producenta stanowczo podkreślił, że bomby nie będą modyfikowane, żeby wpasować się do F-35B.

(naval-technology.com, fot. US Navy/Andy Wolfe)