Holandia i Australia zostały wybrane jako lokalizacje, w których powstaną regionalne magazyny części zamiennych dla samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II. Jest to część zainicjowanego w 2014 roku planu, którego celem jest utworzenie ogólnoświatowej sieci serwisowej dla tych samolotów.

Wielu przyszłych użytkowników F-35 rywalizowało o umieszczenie u siebie elementów tej infrastruktury, ponieważ będzie to miało pozytywny wpływ na ich gospodarki i przemysł lotniczy. Przykładowo we Włoszech została zlokalizowana montownia, a w Japonii montownia i zakład do prowadzenia zaawansowanych remontów. W przyszłości zostaną ogłoszone kolejne lokalizacje związane z hubami do obsługi i serwisowania poszczególnych systemów samolotu.

Holandia i Australia będą odpowiedzialne za magazynowanie części zamiennych i innych materiałów niezbędnych do funkcjonowania F-35. Na terenie tych krajów powstaną wielkie magazyny odpowiednich części, które będą dalej rozsyłane do konkretnych użytkowników. Do tej pory części do starszych samolotów były zamawiane bezpośrednio u producenta. Nowy model działania ma usprawnić obsługę i obniżyć koszty.

Magazyn w Holandii będzie obsługiwał Danię, Włochy, Norwegię, Wielką Brytanię i być może Izrael. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że ten ostatni kraj, bez względu na wyższe koszty, zdecyduje się na budowę własnego magazynu na swoim terytorium. Z kolei magazyn w Australii będzie obsługiwał również Koreę Południową i Japonię.

(defensenews.com)

materiały prasowe Lockheeda Martina