Rządy Indii i Stanów Zjednoczonych porozumiały się w sprawie sprzedaży w ramach programu Foreign Military Sales lekkich haubic holowanych M777A2 kalibru 155 milimetrów. Finalny kontrakt ma zostać podpisany w ciągu najbliższych tygodni.

Indyjski resort obrony zdecydował się na zakup haubic w czerwcu 2016 roku. Optymistycznie zakładano wtedy, że umowa zostanie podpisana w ciągu dwóch miesięcy. Konfrontacja z indyjską i waszyngtońską biurokracją okazała się jednak bardziej wymagającym wyzwaniem. Rząd w Nowym Delhi dopiero 17 listopada wyraził zgodę na pozyskanie M777.

Łącznie indyjska armia ma otrzymać 145 haubic. Wartość kontraktu wyniesie 737 milionów dolarów, przy czym offset ma wynieść trzydzieści procent tej kwoty, czyli około dwustu milionów dolarów. Ponadto producent M777, BAE Systems, zobowiązał się do uruchomienia wspólnie z Mahindra Defence lokalnej linii montażowej. Pierwsze dwadzieścia pięć haubic zostanie dostarczonych bezpośrednio przez producenta, pozostałe powstaną już na miejscu.

(news18.com; fot. Jonathan Mallard, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Jonathan Mallard, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic