Według informacji IHS Jane’s zwolennicy Hadiego, prezydenta Jemenu, dysponują co najmniej kilkunastoma opancerzonymi pojazdami minoodpornymi M-ATV (Mine-Resistant Ambush-Protected – All Terrain Vehicle), produkowanymi przez amerykańską Oshkosh Defense. Portal ten informuje, że od 12 lipca w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia i krótkie materiały filmowe przedstawiające M-ATV wykorzystywane w walkach o Aden, strategicznie ważne miasto portowe Jemenu.

Jeden z filmów ukazał konwój dwunastu M-ATV wyposażonych w dodatkowe ekrany przeciwkumulacyjne. W pojazdach znajdowali się nieumundurowani mężczyźni uzbrojeni w karabiny maszynowe. Niektóre z pojazdów wyposażone były w radzieckiej produkcji wielkokalibrowe karabiny maszynowe KPWT, stanowiące podstawowe uzbrojenie radzieckich transporterów opancerzonych. Standardowe M-ATV wyposażone są zaś w karabiny maszynowe typu Browning M2 kalibru 12,7 milimetra lub granatniki Mk 19 kalibru 40 milimetrów.

Pojazdy są zapewne dostarczane przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa te zadeklarowały poparcie dla sił lojalnych wobec prezydenta Abd-Rabbu Mansura Hadiego i zobowiązały się do cichego wsparcia materialnego sił rządowych z walczącą opozycją. Ponadto są jedynymi lokalnymi użytkownikami minoodpornych M-ATV.

(janes.com; fot. Joe Bullinger, U.S. Navy, domena publiczna)