Przedsiębiorstwo Leonardo DRS wyprodukuje niewielką liczbę systemów uzbrojenia montowanych na pojazdach i zdolnych zestrzelić małe drony, zaś przyszłym roku amerykańskie wojska lądowe ocenią ich przydatność w wykorzystaniu bojowym. Podpisano umowę o wartości czterdziestu dwóch milionów dolarów. Na razie nie ma informacji o planowanych kolejnych zamówieniach.

Moduł Mobile Low, Slow Unmanned Aerial Vehicle Integrated Defense Systems (MLIDS) w tym miesiącu rozpoczął testy na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona. Ed House, menedżer do spraw rozwoju systemów lądowych Leonardo DRS, powiedział, że MILDS trafi do służby liniowej już latem przyszłego roku. House nie podał do wiadomości, ile systemów trafi do amerykańskich wojsk lądowych, ale na pewno zaspokojona będzie pilna potrzeba operacyjna w zakresie neutralizacji małych, niedrogich bezzałogowych systemów latających.

MLIDS składa się z różnych czujników i systemów uzbrojenia. Zamontowane będą na wozach opancerzonych M-ATV, tworząc dwie różne konfiguracje. Pierwsza grupa będzie wyposażona w wysuwany maszt z układem czujników optoelektronicznych odpowiedzialnych za rozpoznanie pola walki oraz jednocześnie identyfikację i śledzenie bezzałogowców. Ten moduł wyposażony będzie w system walki radioelektronicznej, który mógłby zakłócać sterowanie dronem.

Wyposażenie drugiego pojazdu byłoby nieco inne, gdy zamiast kamery miałby radar, który wykrywałby i śledził drony. W celu ich zwalczania dysponowałby modułem bojowym z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Jedną z możliwości systemu MLIDS byłoby wysłanie w bój małego drona, który zmierzyłby się w walce powietrznej ze swoim adwersarzem. Planuje się zastąpienie uzbrojenia o mniejszym kalibrze armatą kalibru 30 milimetrów. Zależeć to będzie jednak od testów amunicji, która jest rozwijana przez Orbital ATK.

– Nie chcę dużo o tym mówić. To jest wrażliwa część projektu. Mogę jedynie powiedzieć, że pierwszy raz załoga M-ATV wystrzeli drona z pojazdu już w październiku – powiedział House, ale odmówił wskazania producenta, który zapewni takie możliwości.

Zobacz też: Izrael zestrzelił drona Hezbollahu za pomocą Patriota

(defensenews.com)

Joe Bullinger, US Navy