Koncern Rheinmetall zainteresowany jest udziałem w amerykańskim programie wozu bojowego nowej generacji (Next Generation Combat Vehicle, NGCV). Niemcy proponują bojowy wóz piechoty Lynx w wersji KF41, czyli cięższej i mogącej zabrać ośmioosobowy desant. Pierwsze, nieśmiałe jeszcze, przymiarki do wejścia na amerykański rynek można było zaobserwować w czerwcu podczas paryskich targów Eurosatory 2018. O zainteresowaniu takim ruchem mówił wówczas Ben Hudson, szef działu Rheinmetalla zajmującego się pojazdami opancerzonymi.

Po kilku miesiącach okazało się, że pomysł przybrał realne kształty. Służyć temu ma porozumienie na linii Rheinmetall–Raytheon, które posłuży budowaniu niemieckiej pozycji na fundamencie siły amerykańskiego partnera. Według Hudsona pojazd będzie produkowany w Stanach Zjednoczonych i będzie promowany jako made in the USA. Raytheon również pozytywnie wypowiada się o potencjale zawartego porozumienia i nie odbiera szans Lynksowi, gdyż jest to pojazd już istniejący.

Oba koncerny mają złożyć propozycję niebawem, być może już w tym miesiącu. Wszystko zależy od uruchomienia procedury składania ofert. Niewykluczone, że odwlecze się to listopada lub grudnia.

Cięższy Lynx po raz pierwszy pojawił się na targach Eurosatory 2018 (na MSPO 2017 prezentowano Lynksa KF31) i był wyposażony w zmodyfikowaną wieżę Lance 2.0. Uzbrojona jest ona w armatę automatyczną MK-30-2/ABM kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Być może wieża zostanie przystosowana do używania armaty Wotan kalibru 35 milimetrów. Ponadto załoga ma do dyspozycji zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i po obu bokach wieży dwie wyrzutnie pocisków kierowanych, z których każdą wyposażono w dwa pociski przeciwpancerne, na przykład Spike LR2.

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekracza 50 ton, co pozwala na zabudowę wielu systemów i różnego rodzaju uzbrojenia. Lynx KF41 ma konstrukcję modułową i ma zapewniać szybkie przystosowanie do różnego rodzaju misji. Podczas drugiego dnia paryskich targów zaprezentowano Lynksa w wersji dowódczej po przekonstruowaniu w mniej więcej osiem godzin.

Zobacz też: US Army: Artyleria ma mieć działa strategiczne o dużej donośności

(defensenews.com)

Rheinmetall