W swój pierwszy rejs wypłynęła fregata Luigi Rizzo (F595) typu FREMM (we włoskiej Marina Militare klasyfikowanego jako typ Bergamini). 17 maja o godzinie 7:20 czasu lokalnego okręt opuścił obszar stoczni Fincantieri w Muggiano w prowincji La Spezia. Oznacza to rozpoczęcie długiego programu prób morskich, który będzie kontynuowany aż do zakończenia fazy wyposażania okrętu. Szósty FREMM ma zostać dostarczony włoskiej marynarce w lutym 2017 roku.

Na pokładzie fregaty znajdują się wiceadmirał Donato Marzano, dowódca logistyki we włoskiej marynarce wojennej i przewodniczący komisji do spraw odbioru okrętów wojennych oraz personel marynarki wojennej. Ponadto w testach uczestniczą przedstawiciele producenta i podmiotów biorących udział w wyposażaniu okrętu, a także część przyszłej załogi. Już po oddaniu okrętu do służby w marynarce wojennej personel będzie liczyć 145 oficerów i marynarzy.

Luigi Rizzo jest szóstą fregatą budowaną dla włoskiej marynarki wojennej w ramach wspólnego francusko-włoskiego programu FREMM. Stępkę pod nią położono 5 marca 2013 roku, wodowanie odbyło się zaś 19 grudnia 2015 roku w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso. Okręt nazwano imieniem włoskiego bohatera pierwszej wojny światowej. Fregatę zbudowano w konfiguracji ogólnego przeznaczenia. Podobnie jak w przypadku wiodącego okrętu typu, Carla Bergaminiego, jej zadaniem jest zwalczania celów naziemnych, nawodnych i powietrznych. Sześć jednostek w tej konfiguracji będzie uzupełnionych przez cztery zwalczania okrętów podwodnych.

(navaltoday.com; na zdjęciu Carlo Bergamini, fot. Fabius1975, domena publiczna)