Lufthansa Technik otrzymała kontrakt na dostawę dla niemieckiej Luftwaffe dwóch fabrycznie nowych samolotów Airbus A321-200NX. Będą one wykorzystywane do transportu żołnierzy i ewakuacji medycznej. Oba samoloty mają być przekazane niemieckim siłom powietrznym w 2022 roku.

Pierwszy samolot znajdzie się w zakładach Lufthansy Technik w Hamburgu w sierpniu 2021 roku. Drugi dołączy do niego w październiku. W hamburskim zakładzie Lufthansa Technik modernizuje i przerabia pasażerskie samoloty cywilne do wypełniania misji państwowych, transportu ważnych osobistości czy, jak w tym przypadku, dla potrzeb wojska.

Kabina pasażerska A321 należących do Luftwaffe będzie mogła być skonfigurowana na osiemnaście różnych sposobów. W wersji pasażerskiej samolot będzie mógł zabrać od 136 do 163 pasażerów. W konfiguracji transportu medycznego na pokładzie znajdzie się sześć stanowisk intensywnej opieki medycznej albo do dwunastu stanowisk dla lekko lub średnio rannych. Dostępnych będzie również wiele konfiguracji pośrednich.

– Dzięki Airbusowi A321-200NX Luftwaffe będzie dysponowała przyszłościowymi, nowoczesnymi samolotami pasażerskimi, które dzięki dużej możliwości konfiguracji kabiny będą możliwe do elastycznego wykorzystania na krótkich, średnich i długich dystansach – głosi oświadczenie zamawiającego. – Doświadczenia z ostatnich lat, a w szczególności najnowsze doświadczenia związane z pandemią, potwierdziły konieczność posiadania przez państwo niezależnych możliwości tego typu.

W tej chwili Luftwaffe wykorzystuje do misji transportowych i ewakuacji medycznej cztery samoloty Airbus A310 MRTT – również przebudowane z samolotów cywilnych przez Lufthansę Technik w połowie lat dziewięćdziesiątych. Te samoloty mogą również pełnić funkcję latających cystern. Nowe maszyny będą pozbawione tej możliwości, ale tankownie powietrzne niemieckich samolotów będzie jednak zabezpieczone przez A330MRTT z wielonarodowej jednostki NATO Multinational MRTT Fleet.

Zobacz też: Rumunia kupi H215

(key.aero)

Lufthansa Technik