Niemiecka Luftwaffe nie przedłuży ze Stanami Zjednoczonymi umowy, która pozwala Niemcom korzystać z bazy Holloman do szkolenia załóg samolotów Tornado. Niemcy wykorzystują tę bazę od 1992 roku, a ich wycofanie nastąpi w roku 2019.

Decyzja niemieckiego ministerstwa obrony dotknie około 450 osób personelu bazy oraz czternaście Tornad, które zostaną przebazowane do Niemiec i rozdzielone pomiędzy bazy Schleswig i Büchel. Dowódca sił niemieckich w USA – pułkownik Heinz-Josef Ferkinghoff – powiedział, że decyzja podyktowana jest względami taktycznymi i logistycznymi, a nie finansowymi.

Obecność niemieckich wojsk na terytorium Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy w Fort Bliss powstało Centrum Treningowe Niemieckiego Lotnictwa. Przez te wszystkie lata Niemcy sobie bardzo chwalili amerykańską gościnność, a gospodarze odnosili niemałe korzyści gospodarcze z obecności Niemców. We wrześniu 2013 roku niemieckie dowództwo przeniesiono z Fort Bliss do bazy Holloman, ale na miejscu pozostało jeszcze niemieckie Centrum Obrony Powietrznej, które będzie kontynuować działalność przynajmniej do 2020 roku.

(defense-aerospace.com, fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)