25 lipca US Navy, USAF oraz firma Lockheed Martin przeprowadziły testy pokładowych wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Long Range Anti-Ship Missile (LRASM). Według oficjalnych komunikatów próby przebiegły pomyślnie. Testy odbyły się na pustyni White Sands w stanie Nowy Meksyk.

Podczas odpalenia zastosowano oprogramowanie, które wykorzystywane jest w wyrzutniach pionowego startu Mk 41 VLS używanych na okrętach nawodnych i podwodnych wielu państw NATO. Po teście przedstawiciel Lockheeda powiedział, że powodzenie projektu LRASM jest dowodem na zdolność firmy do sprostania wymaganiom stawianym przez armię USA.

Program LRASM prowadzony jest od 2009 roku. Nowy pocisk ma zastąpić używane od 1977 pociski Harpoon. LRASM projektowany jest z myślą o możliwości przenoszenie przez samoloty i okręty zgodnie z doktryną rozproszonej śmiertelności wdrażaną przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. Oznacza ona zastosowanie jednego rodzaju uzbrojenia przez wielu nosicieli.

Według planów nowe pociski powinny wejść do służby w 2018 dla bombowców B-1B, a w 2019 dla myśliwców wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet. Obecna umowa obejmuje dostawę dwudziestu trzech pocisków i wsparcie techniczne. Jej koszt wynosi 86 milionów dolarów.

Zobacz też: Koniec wstępnych prób w locie LRASM

(lockheedmartin.com)

materiały prasowe Lockheed Martin