Grupa rosyjskich obserwatorów wojskowych rozpoczęła w niedzielę czterodniową misję kontrolną na francuskim niebie. Loty obserwacyjne wykonywane będą w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach. Biuro prasowe nadmieniło, że będzie to trzydziesty czwarty lot wykonany przez Rosjan od czasu podpisania Traktatu.

Rosyjscy inspektorzy wykorzystają do tego samolot An-30B. Misja rozpoczęła się na lotnisku Orleans-Bricy we Francji. Maksymalny zasięg wykonywanego lotu wyniesie łącznie dwa tysiące siedemdziesiąt osiem kilometrów. Przedsięwzięcie zostanie wykonane w ramach uzgodnionej trasy i zakończy się 31 października.

Rosyjscy i francuscy specjaliści będą sprawować kontrolę nad wykorzystaniem urządzeń do nadzoru oraz zgodnością z obowiązującymi podczas takich lotów zasadami. Wcześniej, bo w dniach od 15 do 20 października podobny lot nad terytorium Rosji i Białorusi wykonała grupa inspektorów z Francji.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Treaty on Open Skies) podpisany został 24 marca 1992 roku w Helsinkach z inicjatywy amerykańskiego prezydenta George’a H. Busha. Obecnie jego sygnatariuszami są 34 państwa. Zapewnia on państwom-stronom możliwość legalnych lotów nad terytoriami innych stron tego traktatu. Odbywają się za pomocą nieuzbrojonych powietrznych lotów obserwacyjnych, które prowadzone są w celu obserwacji ich działalności wojskowej.

Traktat wszedł w życie 1 stycznia 2002 r., a jego reżim obejmuje terytoria krajowe (terytorium macierzyste, wyspy oraz wody wewnętrzne i morze terytorialne) . Jest to ważny element europejskiej struktury bezpieczeństwa, który zapewnia obniżenie niepewności oraz napięć we wzajemnych relacjach.

(en.rian.ru)