Łotewskie ministerstwo obrony poinformowało o ponownym uruchomieniu procedury przetargowej w sprawie pozyskania wielozadaniowych opancerzonych pojazdów taktycznych z napędem na cztery koła. Poprzednią anulowano na skutek decyzji łotewskiego urzędu kontroli zamówień publicznych (Lepirkumu Uzraudzības Birojs).

Do rywalizacji przystąpiło ponad dziesięć przedsiębiorstw. Kontrakt przyznany zostanie w drodze umowy międzyrządowej Jego wartość zależy od ostatecznego zwycięzcy i nie jest ograniczona poziomem cenowym kontraktu na samochody opancerzone Sisu GTP. We wrześniu w wywiadzie dla Defence News Jānis Garisons, sekretarz stanu w łotewskim ministerstwie obrony, powiedział, że mało prawdopodobne jest podjęcie decyzji w krótkim okresie.

– Musimy przetestować pojazdy, ponieważ chcemy się upewnić, że wybierzemy odpowiednie dla naszego terenu, w szczególności takie, które wjadą do łotewskich lasów i nie utkną na drogach – powiedział Garisons. – Przyjrzymy się uważnie propozycjom oferentów dla naszego przemysłu obronnego, ponieważ jesteśmy bardzo zainteresowani możliwością utrzymania tych pojazdów.

Samochody opancerzone Sisu GTP wybrano pod koniec 2018 roku. Już w styczniu wyniki przetargu oprotestowali dwaj pokonani oferenci: amerykański AM General i południowoafrykańska Paramount Group. Argumentem były rozległe nieprawidłowości w przetargu, w szczególności wymagania stawiane oferentom, a także późniejsza ocena i analiza wyników, mające faworyzować fińskie przedsiębiorstwo Oy Sisu Auto. Wskutek działań podjętych przez łotewski urząd kontroli zamówień publicznych zdecydowano się na najbardziej skrajne wyjście, czyli rozpisanie nowego przetargu.

Pozyskanie samochodów opancerzonych z napędem na cztery koła jest prawdopodobnie ostatnim zakupem dużej platformy w dłuższym okresie. Ministerstwo skieruje teraz uwagę na zamówienia, które mają na celu poprawę systemu szkolenia łotewskich sił zbrojnych, a także rozwój platform bezzałogowych wspólnie z Estonią. Ponadto w ostatnim czasie Łotysze pozyskali haubice samobieżne M109A5Ö kalibru 155 milimetrów (z Austrii) i przenośne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Stinger (od Duńczyków), zaś rząd zaaprobował we wrześniu 2018 roku zakup czterech śmigłowców UH-60M Black Hawk za mniej więcej 200 milionów dolarów.

Zobacz też: Czechy wysyłają wojsko do republik bałtyckich

(defensenews.com)

Latvijas armija, CC BY-NC-ND 2.0