Przebudowywany dla indyjskiej marynarki wojennej lotniskowiec INS Vikramaditya zostanie poddany końcowym próbom morskim przed ostatecznym przekazaniem odbiorcy. Wszystko wskazuje na to, że po pięciu latach od pierwotnego terminu dostawy i po dwukrotnym przekroczeniu budżetu okręt wreszcie znajdzie się w służbie marynarki wojennej Indii.

Wiceszef Rosoboroneksportu Igor Sewastianow powiedział, że dzisiaj okręt podszedł do prób morskich, a wszystko odbywa się według harmonogramu. Zaznaczył również, że strona rosyjska nie może pozwolić sobie na większe opóźnienia. Z tego wynika, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lotniskowiec zostanie przekazany stronie hinduskiej jesienią 2013 roku. Obecnie na pokładzie znajduje się rosyjsko-indyjska załoga, której zadaniem jest wykonanie ostatecznych testów. Mieszany charakter ma bardzo duże znaczenie dla marynarzy z Indii, którzy przebywając z rosyjskimi kolegami, zapoznają się ze specyfiką okrętu.

Podczas ubiegłorocznych prób morskich INS Vikramaditya, które obejmowały szereg testów urządzeń pokładowych, a w tym działania silnika na maksymalnej prędkości, awarii uległo siedem z ośmiu kotłów parowych. Oszacowano wówczas, że naprawa tego sprzętu potrwa około sześciu miesięcy. Nietrudno jednak zauważyć, że czas się przedłużył.

(en.rian.ru)