Jak podają oficjalne źródła marynarki, na dzisiaj zaplanowano wyjście z bazy Norfolk w stanie Wirginia lotniskowca USS George H.W. Bush (CVN 77). W trakcie około siedmiu miesięcy na morzu okręt będzie działał na obszarach 6. i 5. Floty, czyli Europy i Bliskiego Wschodu. Zakończyć to ma ponad miesięczny brak lotniskowca US Navy w rejonie Zatoki Perskiej.

W skład 8. Skrzydła Lotnictwa Pokładowego (CVW-8) wchodzą eskadry myśliwców uderzeniowych VFA-213 „Black Lions”, VFA-31 „Tomcatters”, VFA-87 „Golden Warriors” i VFA-37 „Bulls”, eskadra walki radioelektronicznej VAQ-131 „Lancers” oraz eskadra wczesnego ostrzegania VAW-124 „Bear Aces”. Dla VFA-87 jest to pierwszy rejs od czasu wymiany F/A-18C Hornetów na F/A-18E Super Hornety, dla VAW-124 – ostatni przydział z E-2C przed zaplanowanym przezbrojeniem na samoloty E-2D Advanced Hawkeye jeszcze w tym roku.

Do grupy powietrznej lotniskowca należą także eskadry śmigłowcowe HSC-9 „Tridents”, bazująca na lotniskowcu i jego okrętach wsparcia logistycznego, oraz HSM-70 „Spartans”, współdzielona z krążownikami i niszczycielami, a także operująca pomiędzy lotniskowcem a bazami lądowymi, zwykle dwusamolotowa, sekcja z eskadry wsparcia logistycznego VRC-40 „Rawhides”.

Dla lotniskowca jest to trzeci rejs operacyjny. Okręt wypłynie w eskorcie dwóch krążowników typu Ticonderoga – USS Philippine Sea (CG 58) i USS Hue City (CG 66) – oraz dwóch niszczycieli typu Arleigh Burke, USS Laboon (DDG 58) i USS Truxtun (DDG 103). Zgodnie z przyjętą w ostatnich latach praktyką, US Navy nie podaje nazw uderzeniowych okrętów podwodnych przydzielonych do ochrony lotniskowca, należy przypuszczać jednak, że w skład w skład jego grupy bojowej wchodzą także jedna lub dwie jednostki tej klasy.

W charakterze ciekawostki warto napomknąć, że USS George H.W. Bush, zwany przez marynarzy „Avenger” – od nazwy bombowca, na którym podczas wojny na Pacyfiku służył jego patron – ma w godle właśnie sylwetkę samolotu TBF/TBM Avenger na tle zarysów F/A-18 i niewprowadzonego jeszcze do służby myśliwca F-35C. Jest to druga grupa bojowa, która opuściła macierzysty port w ciągu ostatnich tygodni. Lotniskowiec USS Carl Vinson (CVN 70) wraz z okrętami towarzyszącymi 5 stycznia opuścił bazę San Diego w Kalifornii w ramach działań 3. Floty US Navy, podążając na obszary Pacyfiku.

(navy.mil, usni.org)

US Navy / Petty Officer 3rd Class Michael B. Zingaro