4 listopada Saab zrealizował pierwszy lot próbny samolotu JAS 39D Gripen z zasobnikiem walki radioelektronicznej Electronic Attack Jammer Pod (EAJP). W trakcie lotu sprawdzono poprawność współpracy interfejsu zasobnika z urządzeniami pokładowymi i ich oprogramowaniem. Według oświadczenia producenta testy zakończyły się wynikiem pozytywnym.

EAJP jest przeznaczony do obrony samolotu w sytuacji zagrożenia opromieniowaniem przez radiolokator. Ma on stanowić – jak informuje Saab – istotne uzupełnienie zdolności walki radiolelektronicznej zaimplementowanych w płatowcu Gripena E. W przyszłości będzie instalowany także na innych typach samolotów.

Zasobnik EAJP wchodzi w skład Saabowskiej rodziny urządzeń walki radioelektronicznej Arexis. Jej rdzeniem są odbiorniki ultraszerokopasmowe (ultra-wideband), namierniki interferometryczne oraz urządzenia wykorzystujące technikę DRFM (digital radio frequency memory) pozwalającą na zapamiętanie i odtworzenie sygnału nieprzyjacielskiego radiolokatora, co z kolei umożliwia jego zmylenie fałszywymi impulsami.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych dwa miesiące temu dostarczono pierwszy zasobnik walki radioelektronicznej AN/ALQ-249 Next Generation Jammer przeznaczony do użycia w eskadrze US Navy. Szczęśliwym odbiorcą została jednostka doświadczalna VX-23.

Zobacz też: „Centr 2019″ pod znakiem bezzałogowców

(informacja prasowa)

Saab