Lockheed Martin ocenia, że globalny rynek daje szanse na sprzedaż jeszcze co najmniej 400 nowych samolotów wielozadaniowych F-16. Pierwszym kupcem najnowszej wersji – F-16 Block 70 – jest Bahrajn.

Bliskowschodnie państwo zamówiło szesnaście jednomiejscowych F-16 Block 70 w czerwcu. Zostaną one wyprodukowane na nowej linii produkcyjnej w zakładach Lockheeda w Greenville w Karolinie Południowej. Zamówienie z Bahrajnu i następne ze Słowacji pozwolą utrzymać otwartą linię produkcyjną co najmniej jeszcze przez kilka lat, a w tym czasie być może uda się pozyskać kolejnych klientów.

Reprezentujący Lockheeda na Bliskim Wschodzie Robert Harward powiedział, że realizacja umowy z Bahrajnem idzie zgodnie z planem i pierwsze myśliwce powinny być dostarczone w ostatnim kwartale 2021 roku. Opisał on F-16 jako konia roboczego sił powietrznych, którego nie przewyższa nic poza myśliwcami piątej generacji.

Lockheed ma nadzieję, że uda mu się sprzedać F-16 Block 70 także do innych państw bliskowschodnich, z których wiele używa starszych wersji F-16. Jest to możliwe, ponieważ ze względów politycznych lub finansowych państwa te prawdopodobnie nie będą mogły kupić F-35. Poza tym F-16 jest oferowany w Indiach, które mogą kupić 110 samolotów, a być może zostanie zaoferowany również w Polsce, gdy w końcu rozpocznie się poszukiwanie następców Su-22 i MiG-ów-29.

Zobacz też: Pierwszy F-16V dla Tajwanu

(flightglobal.com)

US Air Force / Staff Sgt. Brandy Hansen