Lockheed Martin poinformował o ponownym uruchomieniu linii produkcyjnej TACMS (Tactical Missile System) w zakładach w Camden w stanie Arkansas. Wcześniej – przez ponad dwadzieścia lat – był montowany w zakładach koncernu w Horizon City pod El Paso w Teksasie. W 2014 roku władze Lockheeda Martina zdecydowały o zawieszeniu produkcji i przeniesieniu jej do zakładów w Camden. W ten sposób zamierzano skonsolidować produkcji wszystkich systemów Działu Precyzyjnego Ognia koncernu.

– Wznowienie produkcji rakiet TACMS jest doskonałą wiadomością dla naszych klientów poszukujących precyzyjnego wsparcia ogniowego – powiedział Ken Musculus, wiceprezes do spraw pocisków taktycznych w Dziale Rakiet i Kontroli Ognia Lockheeda Martina.

TACMS został wprowadzony do służby w 1990 roku i wykorzystano go bojowo już podczas konfliktu w Zatoce Perskiej w roku następnym. Pociski TACMS – charakteryzujące się zasięgiem do 300 kilometrów – mogą być odpalane z całej rodziny wyrzutni MLRS, w tym z lekkiego HIMARS (High-Mobility Artillery Rocket System). TACMS jest jedynym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu powierzchnia–powierzchnia, jaki kiedykolwiek został odpalony przez wojska lądowe Stanów Zjednoczonych w warunkach bojowych. Do tej pory wystrzelono prawie 600 pocisków tego typu.

(informacja prasowa; fot. materiały prasowe Lockheeda Martina)

materiały prasowe Lockheeda Martina