Amerykański koncern Lockheed Martin po raz pierwszy w historii będzie miał stoisko na targach odbywających się na Ukrainie. Producent wystawi się na połączonych targach Broń i Bezpieczeństwo (Zbroja ta Bezpeka) oraz ХII Międzynarodowym Salonie Lotniczo-Kosmicznym Awiaswit XXI zaplanowanych na 13–16 września w kijowskim centrum targowym.

Lockheed Martin jest największym przedsiębiorstwem zbrojeniowym na świecie. Oprócz samolotów i śmigłowców dużą część działalności koncernu stanowią integracja systemów bojowych i branża kosmiczna, które razem przynoszą większy dochód niż produkcja samolotów.

Pojawienie się amerykańskiego koncernu na targach na Ukrainie można wiązać z niedawnymi informacjami o tym, że Ukraina zamierza w niedalekiej przyszłości kupić wielozadaniowe samoloty bojowe produkcji zachodniej. O ile F-35 są z pewnością opcją zbyt drogą, o tyle Lockheed może mieć nadzieję na sprzedaż F-16 Block 70, tym bardziej że Ukraina jest i w przyszłości zapewne nadal będzie beneficjentem amerykańskiej pomocy wojskowej, a finansowane z niej zakupy muszą być lokowane w przedsiębiorstwach amerykańskich.

Według planu „Wizja sił powietrznych 2035” myśliwce mają być kupowane w kilku transzach. Pierwszy przetarg – na niewielką liczbę myśliwców – może być rozpisany już w 2021 lub 2022 roku. Kolejne samoloty bojowe mają być pozyskane w latach 2025–2030. Wartość programu oszacowano na 200 miliardów hrywien. Ukraina zwróci się do Stanów Zjednoczonych i państw Europy Zachodniej, aby zbadać rynek i dowiedzieć się, jakie opcje będą dostępne.

W 2018 roku Lockheed oceniał, że globalny rynek daje szanse na sprzedaż jeszcze co najmniej 400 nowych F-16. Maszyny tego typu zostały już zamówione przez Bahrajn, Bułgarię, Maroko i Tajwan oraz Słowację.

Zobacz też: Maroko zainteresowane greckimi okrętami podwodnymi?

(defence-ua.com)

Lockheed Martin