Podczas tegorocznych targów MSPO, które odbędą się w Kielcach w dniach 3-6 września, Lockheed Martin zamierza podkreślać swoją ponaddwudziestoletnią pozycję w zakresie obrony i bezpieczeństwa Polski oraz perspektywę kolejnych dwudziestu lat. Firma, która w tym roku sponsoruje Wystawę Narodową Stanów Zjednoczonych, zaprezentuje największą ekspozycję w historii swojej obecności na MSPO. Trzy oddzielne wystawy będą prezentowały obecne i przyszłe rozwiązania techniczne oferowane na potrzeby obronne Polski i NATO.
Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowany zostanie pełnowymiarowy model myśliwca F-35A. Zobaczyć będzie można także najnowszy zbudowany w Polsce uzbrojony śmigłowiec wsparcia pola walki Black Hawk oraz wybrane systemy obrony powietrznej i antyrakietowej.
– Jesteśmy niezmiernie dumni z powodu długoletniego partnerstwa z Polską, krajem, w którym zatrudniamy około 1700 osób i współpracujemy z 470 dostawcami utrzymującymi dodatkowe ponad 5 tysięcy miejsc pracy – mówi Jonathan Hoyle, dyrektor generalny Lockheed Martin Europe.
– Nasza działalność w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej rozwija się, napędzana technologiami, które umożliwiają współpracę sojuszniczych i sąsiadujących ze sobą krajów, zwiększając bezpieczeństwo narodowe i ekonomiczne w całym regionie. To jest powód, dla którego dwukrotnie powiększamy biuro w Warszawie, by mogło pełnić funkcję naszego centrum operacyjnego dla rozwijającej się działalności w Europie Środkowo-Wschodniej i pozwalało rozwijać nowe relacje w łańcuchu dostaw – dodaje Hoyle.
Centralnym punktem działalności Lockheeda Martina w Polsce są zakłady PZL Mielec, będące największym zakładem produkcyjnym koncernu poza Stanami Zjednoczonymi. PZL Mielec świętował w tym tygodniu ukończenie pięćsetnej kabiny śmigłowca Black Hawk przeznaczonej na światowe rynki. Zakłady wyprodukowały również pięćdziesiąt kompletnych śmigłowców Black Hawk dla klientów krajowych i zagranicznych. Spółka, która niedawno pozyskała największe jak dotąd zamówienie eksportowe na szesnaście śmigłowców Black Hawk dla Filipin, w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowała wzrost sprzedaży o 500%.
– Gdy myślimy o kolejnych dwudziestu latach partnerstwa z Polską, widzimy przed sobą istotne możliwości we wszystkich obszarach, w tym w programach kosmicznych – komentuje Hoyle. – Naddźwiękowy, wielozadaniowy F-35 zapewni Polsce skok jakościowy w zakresie dominacji powietrznej, zwiększając zdolności bojowe i przeżywalność w nieprzyjaznych, antydostępowych środowiskach przestrzeni powietrznej. Nasz pocisk PAC-3 będzie podstawowym elementem przyszłej obrony przeciwrakietowej, a nasza precyzyjna amunicja i systemy szkoleniowe zapewnią znaczące zdolności polskim siłom obronnym.
Zobacz też: Polak dyrektorem Lockheeda na Europę Środkową i Wschodnią
(Informacja prasowa)