Na pokazach Modern Day Marine w Quantico w stanie Virginia Lockheed Martin zaprezentował swojego kandydata w konkursie na nowy pojazd dla Marines. Pomimo zerwania współpracy z Patrią nowy amerykański transporter jest bardzo podobny do AMV.

Koncern zaprezentował modułowy pojazd o dużym potencjale modernizacyjnym w układzie 8×8. Zbudowany w ramach programu ACV 1.1 transporter może przewozić trzynastu żołnierzy i ma się charakteryzować wysoką odpornością na eksplozje oraz dobrą pływalnością, pozwalającą bezproblemowo przemieszczać się między okrętami desantowymi a brzegiem. Ażeby przyspieszyć prace rozwojowe i obniżyć koszty Lockheed Martin zdecydował się wykorzystać komponenty „z półki”, czyli znajdujące się już w produkcji i wykorzystywane w innych pojazdach.

Próba znalezienia przez Korpus Piechoty Morskiej następcy wysłużonych AAV-7 zaczyna co raz bardziej przypominać Odyseję. Pierwotny program EFV został anulowany z powodu rosnących kosztów i opóźnień. Następnie planowano rozwinąć dwa typy pojazdów: gąsienicowy ACV i kołowy MPC. Wreszcie w marcu bieżącego roku po raz ostatni, jak do tej pory, zmieniono wymagania. Według aktualnych założeń ma powstać tylko jeden program, za to rozbity na trzy fazy. W pierwszym etapie nazwanym ACV 1.1 głównym kryterium wyboru będzie dostępność pojazdów. Kolejne etapy ACV 1.2 i 1.3 będą obejmować skonstruowanie bardziej zaawansowanych wozów, spełniających bardziej wyśrubowane wymagania. Nie jest tajemnicą, że zwycięzca pierwszego etapu będzie miał większe szanse w kolejnych.

(lockheedmartin.com, fot. materiały prasowe Lockheed Martin)