Lockheed Martin otrzymał od wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych zamówienie o wartości 471 milionów dolarów na produkcję dwunastej partii kierowanych pocisków GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System).

Kontrakt obejmuje produkcję alternatywnych głowic pocisków GMLRS, jednolitych pocisków GMLRS, pociski ćwiczebne o zmniejszonym zasięgu oraz wsparcie logistyczne dla armii Stanów Zjednoczonych i zagranicznych klientów w ramach procedury Foreign Military Sales. Prace w ramach kontraktu będą prowadzone w zakładach Lockheeda Martina w Camden w stanie Arkansas oraz w Dallas. Cała produkcja powinna zostać ukończona do lata 2019 roku.

GMLRS to pocisk rakietowy odporny na warunki atmosferyczne, umożliwiający szybkie skierowanie go do walki i prowadzenie precyzyjnych uderzeń poza zasięgiem większości obecnych broni konwencjonalnych. Nowy pocisk GMLRS z alternatywną głowicą (Alternative Warhead) był pierwszym rodzajem amunicji zbudowanym z myślą o celach powierzchniowych, ale bez efektu niewybuchów, w zgodzie z polityką Departamentu Obrony dotyczącą amunicji kasetowej. Z kolei pociski RRPR (Reduced-Range Practice Rockets) pozwalają załogom szkolić się w realistycznych warunkach z użyciem rakiet wyposażonych w silniki z obniżonym zasięgiem lotu, co sprawia, że są one idealne do zastosowania na mniejszych poligonach.

W warunkach operacyjnych każdy pocisk GMLRS jest zamknięty w kontenerze startowym MLRS i odpalany z wyrzutni Lockheed Martin HIMARS albo z pojazdów rodziny M270. GMLRS uruchomiono jako międzynarodowy program współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i państwami sojuszniczymi.

(Informacja prasowa Lockheeda)

US Army