Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) udostępnił swój coroczny raport na temat obrotów firm zbrojeniowych. Dane dotyczą roku 2017 i potwierdzają utrwalanie się pewnych trendów.

Najbardziej widoczna jest stała dominacja amerykańskich koncernów. Łączne obroty stu największych firm z branży wyniosły 398,2 miliarda dolarów. Z tej sumy amerykańskie firmy odpowiadają za 57%. Na pierwszym miejscu uplasował się po raz kolejny Lockheed Martin ze sprzedażą uzbrojenia za prawie 45 miliardów dolarów. Również pozostałe miejsca na podium zajęli Amerykanie: Boeing i Raytheon.

Spośród firm spoza USA największy pozostaje BAE Systems, który uplasował się na czwartym miejscu. Dobrze radzą sobie także Airbus, Thales i Leonardo, zajmujące odpowiednio miejsca od siódmego do dziewiątego. Nowością w pierwszej dziesiątce jest zamykający ją Ałmaz-Antiej. Ogólnie zachodnioeuropejskie koncerny odpowiadają za blisko jedną czwartą globalnego handlu bronią, natomiast rosyjskie – za 9,5%.

Mimo stałego już od 2015 roku wzrostu łączna sprzedaż broni przez setkę największych firm zbrojeniowych świata odpowiada obrotom piętnastu największych producentów z branży cywilnej. PGZ awansował w zestawieniu z miejsca 73. na 71. Sprzedaż broni przez największego polskiego producenta sięgnęła 1,2 miliarda dolarów.

W raporcie więcej miejsca niż wcześniej poświęcono Chinom. Chińscy producenci nie są uwzględniani z powodu braku wiarygodnych danych. W poprzednim raporcie zdaniem autorów należałoby uwzględnić NORINCO i AVIC. W tym roku dołączył do nich CETC, a łączna sprzedaż tych trzech firm szacowana jest na blisko 50 miliardów dolarów. Niemniej jednak zdaniem SIPRI do największej setki można prawdopodobnie zaliczyć jeszcze co najmniej siedem innych przedsiębiorstw z Chin.

Zobacz też: Rosja sprzedaje coraz więcej broni

(sipri.org)

Coolcaesar, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported