Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu od BAE Systems zlecenia na produkcję i dostawę pionowych wyrzutni Mk.41 dla brytyjskich fregat rakietowych typu 26. Amerykański koncern zajmie się również montażem kontenerów z rakietami na okrętach. Dzięki nim załogi fregat będą zdolne do odpalania różnych typów pocisków rakietowych.

Należy zaznaczyć, że jest to pierwsze zamówienie, które przewiduje dostawę dziewięciu ośmiokomorowych wyrzutni Mk.41. Trafią na trzy obecnie budowane fregaty tego typoszeregu: HMS Glasgow, HMS Belfast i HMS Cardiff. Każdy z okrętów będzie dysponował trzema wyrzutniami, które pozwolą na przenoszenie i odpalanie pocisków przeciwlotniczych, kierowanych pocisków przeciwokrętowych i pocisków manewrujących.

Dotychczas wyrzutnie Mk.41 trafiły na wyposażenie marynarek wojennych Stanów Zjednoczonych i dwunastu państw sojuszniczych. Służą na pokładach około 200 okrętów wojennych dwudziestu różnych typów.

Budowa trzech okrętów typu 26 Global Combat Ship w stoczni Govan w Glasgow odbywa się na mocy kontraktu podpisanego w lipcu 2017 roku przez BAE Systems z brytyjskim ministerstwem obrony. Umowa opiewa na 3,7 miliarda funtów. Okręty zajmą miejsce fregat typu 23.

Zobacz też: Pierwsze zanurzenie HMS Audacious

(navyrecognition.com)

U.S. Navy / Photographer's Mate 1st Class Michael W. Pendergrass.