Litewskie wojska lądowe testują pojazdy opancerzone Boxer w różnych wariantach. Informację o próbach poligonowych przekazały lokalne media. Według strony internetowej serwisu lrytas.lt niemiecki producent Artec GmbH dostarczył litewskiej armii pojazdy typu Boxer w różnych wariantach. Podane informacje mogą mieć bardzo duże znaczenie dla dalszej dyskusji w sprawie nabycia przez Litwę przyszłych pojazdów wojskowych w wariancie transportera opancerzonego i bojowego wozu piechoty.

Niemiecko-holenderskie GTK (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug) Boxer w układzie 8×8 mogą być kolejnym litewskim nabytkiem z nadwyżek Bundeswehry. W kwietniu bieżącego roku Wilno zdecydowało się na zakup haubic samobieżnych PzH 2000.

– Ministerstwo Obrony Kraju zatwierdziło proponowane przez Niemców warianty pojazdów typu Boxer uzbrojonego w armatę kalibru 30 milimetrów. Jednak ostateczna decyzja należy do Rady Obrony Państwa – powiedział generał broni Vytautas Jonas Žukas podczas konferencji prasowej na początku lipca. Informacje te były dementowane przez biuro prasowe prezydent Litwy, a także ministra obrony Juozasa Olekasa.

Litewskie media informują również, powołując się na źródła w rodzimym resorcie obrony, o zaakceptowaniu przez Wilno zakupu od siedemdziesięciu do stu pojazdów opancerzonych Boxer. Według oficjalnych informacji Litwa planuje zakup około setki niemiecko-holenderskich Boxerów za około 460 mln euro. Jednak wiele informacji nadal utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy.

(armyrecognition.com; fot. RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach)

RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach