Litewski portal 15min.lt informuje, że Wilno chce rozpocząć negocjacje w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu NASAMS 2. Rozmowy z Norwegami i Amerykanami mogłyby się rozpocząć już w przyszłym roku. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia spekulacji prasowych ze strony rządku. Minister obrony Juozas Olekas powiedział jedynie, że Litwa planuje wzmocnienie krajowej obrony powietrznej.

Informacje pojawiły się w związku ze zdecydowanymi krokami litewskich władz w sprawie nabycia transporterów GTK Boxer. Wilno liczy, że negocjacje z Niemcami pozwolą na obniżenie ceny za transportery opancerzone i tym samym będzie można liczyć na przerzucenie części środków finansowych na zakup systemu NASAMS 2. Według ostatnich informacji niemieckie Boxery będą kosztować Litwinów około 400 milionów euro, mniej więcej 100 milionów mniej, niż planowano.

Przyszłemu zakupowi ma również sprzyjać zwiększenie wydatków na obronę, które w przyszłym roku mają stanowić 1,48% PKB, czyli około 570 milionów euro. Obok zakupionych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 kalibru 155 milimetrów i niemieckich Boxerów zakup systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu jest ważnym ogniwem wzmocnienia zdolności litewskiej armii.

NASAMS 2 produkowany jest przez norweskiego Kongsberga we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Używany jest między innymi przez Chile, Norwegię, Holandię, Finlandię i Hiszpanię.

(armyrecognition.com; na zdjeciu fińska wyrzutnia systemu NASAMS 2 na podwoziu Sisu E13TP, fot. MKFI, via Wikimedia Commons, domena publiczna)

MKFI, via Wikimedia Commons, domena publiczna