Litewskie ministerstwo obrony planuje pozyskać co najmniej 200 opancerzonych samochodów terenowych L-ATV produkowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Oshkosh Defense. Decyzja o kupnie pojazdów tego typu miała zapaść po stwierdzeniu niedoboru wozów MRAP. Wilno już zwróciło się do Białego Domu z wnioskiem o zgodę na rozpoczęcie procedury zakupu samochodów L-ATV w ramach rządowego programu Foreign Military Sales (FMS).

Podczas sesji Rady Obrony Państwa, która odbyła się w poprzednim tygodniu, litewski minister obrony Raimundas Karoblis stwierdził, że amerykańskie pojazdy będą idealnym wzmocnieniem sił zbrojnych, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Ponadto Wilno ma nadzieję, że dzięki programowi FMS cena L-ATV będzie korzystna, a wozy trafią do odbiorcy w przyspieszonym tempie. Liczą również na wydatną pomoc ze strony amerykańskich sił zbrojnych, gdyż pojazdy będą dostarczane za ich pośrednictwem. Według najbardziej optymistycznych planów dostawy mogłyby rozpocząć się w roku 2021.

Karoblis wyraził zainteresowanie amerykańskimi samochodami terenowymi podczas spotkania z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem, do którego doszło 7 listopada w Helsinkach.

Przedstawiciele sił zbrojnych Litwy mogli zapoznać się z pojazdem w październiku 2016 roku na poligonie Gaižiūnai. Wówczas przedsiębiorstwo Oshkosh Defense zaprezentowało możliwości L-ATV. Jeśli dojdzie do transakcji, a wiele na to wskazuje, Litwa stanie się trzecim na świecie użytkownikiem wozów tego typu. Wcześniej wybrały je Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Amerykańskie siły zbrojne rozdzielą pięćdziesiąt pięć tysięcy pojazdów pomiędzy US Army, USMC i USAF. Amerykanie zastąpią nimi samochody terenowe z rodziny HMMWV. Brytyjczycy kupią 2747 pojazdów za kwotę 1,035 miliarda dolarów.

Zobacz też: Leopardy 2 trafią na Litwę

(army-technology, armyrecognition.com)

Oshkosh Defense