Wilno rozwiało wątpliwości w sprawie przyszłych transporterów opancerzonych dla litewskiej armii. Okazuje się, że zasiana w ostatnim czasie niepewność nie ma potwierdzenia w rzeczywistości i żołnierze litewskich wojsk lądowych będą w przyszłości korzystać z Boxerów. Informacja ta wydaje się być jedynie potwierdzeniem tego, co było oczywiste od dłuższego czasu. W sierpniu bieżącego roku pojawiły się doniesienia o przeprowadzeniu testów pojazdów tego typu na litewskich poligonach. Komisja Zaopatrzenia Materiałowego zarekomendowała do zakupu Boxera, ale ostateczny wybór zależał od stanowiska Rady Obrony Państwa.

Dzięki oficjalnemu potwierdzeniu wiadomo już, że Litwa stanie się trzecim użytkownikiem pojazdów, obok armii Niemiec i Holandii. Wilno sprecyzowało również wolumen zamówienia niemiecko-holenderskich GTK (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug) Boxer w układzie 8×8. Będzie to osiemdziesiąt osiem transporterów za blisko czterysta milionów euro. Jednak o dokładnych kosztach transakcji będzie można mówić dopiero w najbliższych miesiącach po zakończeniu szczegółowych negocjacji między niemiecko-holenderskim producentem Artec GmbH a rządem Litwy. Nabycie Boxerów pozwoli stopniowo wycofać, ze służby w jednostkach liniowych przestarzałe transportery opancerzone M113A1/A2.

W koszty zamówienia wliczony zostanie pakiet części zamiennych i logistyka. Producent zobowiązał się również do daleko idącej pomocy w uruchomieniu lokalnych zakładów remontowo-naprawczych. Zapewni także wsparcie przy wykonywaniu przeglądów technicznych i szkoleniu załóg Boxerów, a także członków personelu obsługowego.

(armyrecognition.com; fot. Tech. Sgt. Florian Krumbach/RC North Public Affairs)

RC North Public Affairs photo by Tech. Sgt. Florian Krumbach