Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o decyzji w sprawie zakupu sześciu śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk. Mają one zająć miejsce wysłużonych poradzieckich śmigłowców Mi-8. Planowana wartość śmigłowców wraz z pakietem szkoleń i części zamiennych szacowana jest na 300 milionów euro.

Ministerstwo obrony planuje jak najszybciej rozpocząć negocjacje z rządem Stanów Zjednoczonych, tak aby podpisać kontrakt już w 2020 roku. Pierwszy UH-60M miałby zostać dostarczony do końca 2024 roku. Litwa liczy przy tym na możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze strony Waszyngtonu.

Zakup jest konieczny z powodu kończących się resursów i wysokich kosztów serwisowania Mi-8. Pozyskiwanie części zamiennych z Rosji ze zrozumiałych względów jest problemem, dlatego priorytetem dla Litwy jest posiadanie sprzętu produkcji zachodniej. Według raportu World Air Forces 2019 litewskie siły powietrzne na wyposażeniu mają trzy śmigłowce Mi-8 i trzy francuskie AS365 Dauphiny.

Decyzję o zakupie czterech śmigłowców UH-60M Black Hawk za kwotę około 200 milionów dolarów w ubiegłym roku podjęła Łotwa.

Zobacz też: Opcjonalnie pilotowany UH-60A odbył pierwszy lot

(kam.lt)

US Air National Guard / Master Sgt. Scott Thompson