Kongsberg poinformował o podpisaniu z litewskim ministerstwem obrony kontrakt na dostawę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Protector dla pojazdów JLTV, które Wilno zamówiło w ubiegłym roku. Zamówienie realizowanie będzie w ramach procedury Foreign Military Sales.

Zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Protector (w Stanach Zjednoczonych klasyfikowane jako M153 CROWS II) wyposażono w uchwyty Mk. 93, w których umieszczone są karabiny maszynowe Browning M2 Quick Change Barrel (z szybkowymiennymi lufami) kalibru 12,7 milimetra i głowice optoelektroniczne FLIR Systems M230 TAC.

Moduły trafią do odbiorcy razem z pojazdami po ich skutecznej integracji. Szacowana wartość umowy wynosi 170,8 miliona dolarów.

W sierpniu 2019 roku Wilno otrzymało zgodę na pozyskanie 500 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV. Nie oznacza to, że Litwini kupią całą pulę, na którą zgodził się Waszyngton. W listopadzie litewskie ministerstwo obrony i Departament Obrony podpisały porozumienie w sprawie zakupu 200 pojazdów tego typu za 145 miliony dolarów, co zapowiadano już w lutym 2019 roku.

Wilno zdecydowało się na pozyskanie czterodrzwiowych Combat Tactical Vehicle (CTV) w wersji nośnika uzbrojenia M1278A1 Heavy Guns Carrier. Pierwsze egzemplarze pojawią się w jednostkach wojsk lądowych – Brygadzie Piechoty Zmotoryzowanej „Gryf” i Brygadzie Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” – pod koniec 2021 roku. Całość dostaw ma znaleźć się u odbiorcy do roku 2024.

Zobacz też: Litwa chce kupić śmigłowce UH-60M Black Hawk

(army-technology.com)

Oshkosh Defense