Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała 27 sierpnia o zgodzie Departamentu Stanu na eksport 500 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV dla Litwy. Jest to większa liczba niż ta, o którą wnioskowało Wilno. Litewskie ministerstwo obrony chciało początkowo kupić 200 pojazdów tego typu za 142 miliony dolarów. Szacowana wartość obecnego kontraktu to niemal 171 milionów dolarów (nieco ponad 671 milionów złotych), ale nie oznacza to, że Litwini kupią całą pulę L-ATV, na którą zgodził się Waszyngton.

Litewskie wojska lądowe staną się odbiorcą pojazdów czterodrzwiowych Combat Tactical Vehicle (CTV) w wersji nośnika uzbrojenia M1278A1 Heavy Guns Carrier. Pojazdy napędzane są przez silniki wysokoprężne Duramax Turbo ze skrzynią biegów Allison z sześcioma przełożeniami i niezależnym układem zawieszenia. Ponadto zainstalowane zostaną osłony balistyczne i przeciwminowe, pancerne szyby, akustyczne systemy ostrzegania Boomerang III i zestawy nawigacji GPS. Wyposażenie dodatkowe stanowić będą zestawy opon run-flat, wciągarki, zestawy holownicze i części zamienne.

Uzbrojeniem będą zdalnie sterowane moduły uzbrojenia M153 CROWS II z uchwytami Mk. 93, w których umieszczone będą karabiny maszynowe Browning M2 Quick Change Barrel (z szybkowymiennymi lufami) kalibru 12,7 milimetra, i głowice optoelektroniczne FLIR Systems M230 TAC. W skład umowy wejdą również pakiety: szkoleniowy, logistyczny i wsparcia. Głównym wykonawcą kontraktu będzie koncern Oshkosh Defense.

Litwa stanie się trzecim na świecie użytkownikiem wozów tego typu. Wcześniej wybrały je Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Litwini chcą odebrać wozy w latach 2020–2023. W ostatnim czasie odżyła nadzieja na podpisanie kontraktu jeszcze w tym roku. Zainteresowanie Wilna nabyciem L-ATV datuje się przynajmniej od listopada 2017 roku.

L-ATV w jednostkach sił zbrojnych Litwy zastępować będą wozy HMMWV i Toyota Land Cruiser 200. Prawdopodobnie trafią też do pododdziałów brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk”. Używane będą również przez kontyngenty wojsk litewskich biorące udział w misjach zagranicznych.

W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zwiększył zamówienie na JLTV z 9 tysięcy do 15 tysięcy. Poza tym amerykańskie wojska lądowe zamierzają nabyć ogółem 49 tysięcy, zaś siły powietrzne – 3270 wozów. Ponadto 2747 pojazdów trafi do Wielkiej Brytanii i 38 do Słowenii.

Zobacz też: JLTV zintegrowany z Javelinem

(thedefensepost.com)

Master Sgt. Benari Poulten, 80th Training Command