Marynarka wojenna Litwy przyjęła do służby dwa byłe brytyjskie niszczyciele min, które nazwano Skalvis (M53) i Kuršis (M54). Uroczystość odbyła się na terenie bazy marynarki wojennej w Kłajpedzie. Okręty powróciły z modernizacji, za którą był odpowiedzialny Thales UK i zakontraktowani podwykonawcy. Większość prac odbywała się w stoczni Falmouth.

W brytyjskiej marynarce wojennej służbę pełniły jako okręty typu Hunt. HMS Cottesmore to obecnie Skalvis, a HMS Dulverton będzie służył jako Kuršis. Stocznie Vosper Thornycroft i Yarrow Shipbuilders zbudowały trzynaście jednostek tego typu. Do służby weszły w latach 1980–1989 i wykonywały zadania niszczycieli min i trałowców. Z czasem przebudowano je na okręty patrolowe i wysłano do Irlandii Północnej. W 2005 roku wycofano je z służby, a trzy lata później zakupili je Litwini za pięćdziesiąt pięć milionów funtów. Jednostki pojawiły się w porcie w Kłajpedzie na przełomie 2010 i 2011 roku. Wtedy weszły do służby i organizacyjnie przyłączono je do Dywizjonu Walki Przeciwminowej. Mogą być przeznaczone do Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO (Grupa 1).

Odświeżone Hunty wyposażono w nowy zintegrowany system walki M-CUBE, silniki Caterpillar C32 ACERT. Nowością jest podkadłubowy sonar Thales 2193 wykrywający miny w odległości jednego kilometra i na głębokości osiemdziesięciu metrów. System zwalczania min stanowią zdalnie sterowane jednorazowe ładunki K-Ster. Uzbrojenie okrętu, które nie podlegało modyfikacji, stanowią umieszczone w stanowiskach na głównym pokładzie działa Bofors Mk9 kalibru 40 milimetrów i karabin maszynowy M134 Minigun kalibru 7,62 milimetra.

(naval-technology.com)