Rafael Advanced Defense Systems ogłosił, że otrzymał nowy kontrakt na dostawę lotniczych systemów optoelektronicznych Litening i RecceLite piątej generacji oraz zintegrowanie ich z samolotami sił powietrznych nieujawnionego kraju. Zasobniki te są wykorzystywane w kilkunastu typach samolotów, ale kontrakt na zintegrowanie może sugerować, że chodzi o inny typ niż do tej pory. Najnowszym samolotem zintegrowanym z oboma zasobnikami jest M-346FA.

– Jesteśmy dumni z tego kontraktu i cieszymy się ze współpracy z naszym klientem, aby zapewnić mu znaczący czynnik zwiększający siłę bojową wymaganą do wykonywania najbardziej wymagających zadań – powiedział Guy Oren, wiceprezes i dyrektor działu systemów optoelektronicznych Rafaela. – Nasze systemy elektrooptyczne i pracujące w podczerwieni (EO/IR) są częścią kompleksowego pakietu dla lotnictwa obejmującego pociski powietrze–powietrze, środki walki elektronicznej, pociski powietrze–powierzchnia, środki łączności i wiele innych

Zasobnik Litening 5 zapewnia obrazowanie przedniej półsfery w podczerwieni i przesyła kolorowe filmy z kamery wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym. Litening 5 umożliwia kierowanie wszystkimi rodzajami inteligentnego uzbrojenia powietrze-powierzchnia, takimi jak uzbrojenie kierowane laserowo, poprzez nawigację satelitarną i czujniki EO/IR. Zasobniki Litening wylatały już ponad 2 miliony godzin. Dzięki dużemu zasięgowi i czujnikom wysokiej rozdzielczości możliwe jest atakowanie spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu.

Dzięki systemowi wywiadowczo-obserwacyjno-rozpoznawczemu RecceLite samolot będzie mógł przeprowadzić poszukiwania celu, wykorzystując zaawansowaną sztuczną inteligencję oraz automatyczne rozpoznawanie celu z użyciem naziemnej stacji analitycznej i innych inteligentnych algorytmów do skutecznego wykrywania i śledzenia obiektów. Zasobnik umożliwia przekazywanie danych rozpoznawczych do stacji naziemnej lub naziemnego stanowiska dowodzenia w czasie rzeczywistym, co daje dowództwu możliwość elastycznego reagowania na bieżącą sytuację.

Zobacz też: Niemcy: Kompromis w sprawie następcy Tornada

(Informacja prasowa)

Rafael