Sekretarz Ligi Arabskiej Nabil Al-Arabi na piątkowym spotkaniu tej grupy państw w Doha oznajmił, że w niedługim czasie przedstawi Narodom Zjednoczonym wniosek o uznanie państwa palestyńskiego.

– Oficjalne uznanie przez członków ONZ Autonomii Palestyńskiej za państwo mogłoby być pierwszym krokiem do członkostwa państwa palestyńskiego w Zgromadzeniu Ogólnym iRadzie Bezpieczeństwa – mówił Al-Arabi. Celem spotkania w Katarze, w którym wziął udział palestyński prezydent Mahmud Abbas iarabscy ministrowie spraw zagranicznych, była chęć wzmocnienia stanowiska i zwiększenie wsparcia dla sprawy palestyńskiej. Państwa arabskie pragną, aby Autonomia Palestyńska stała się pełnoprawnym członkiem ONZ. Wniosek arabskich członków Narodów Zjednoczonych spotkał się ze sprzeciwem nie tylko Izraela, ale i Stanów Zjednoczonych oraz niektórych rządów europejskich.

Tak silna determinacja Palestyńczyków do obsadzenia swoimi przedstawicielami organów ONZ stała się jedną z przyczyn zamrożenia negocjacji z państwem izraelskim. Rząd palestyński podał, że nie wróci do rozmów, dopóki nie zostaną ustalone jasne zasadny negocjacji, a budowa nowych osiedli żydowskich nie zostanie wstrzymana. Palestyńczycy żądają również, aby zajęto się sprawą wycofania Izraela z ziem zajętych w 1967 roku, co jak wiadomo, w przypadku Izraela nie podlega dyskusji.

Z koeli przedstawiciele Izraela pragną, aby przed wznowieniem rozmów pokojowych Palestyńczycy uznali państwo żydowskie i nie wysuwali żadnych roszczeń w stosunku do Wschodniej Jerozolimy i osiedli żydowskich wybudowanych na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu.

(maannews.net, iloubnan.info)