Podczas odbywających się w Abu Zabi międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEX-2013, szef przedsiębiorstwa Pribor Oleg Czyżewski, stwierdził, iż Rosja jest gotowa do zaoferowania Zjednoczonym Emiratom Arabskim licencji na produkcję amunicji do opancerzonych pojazdów bojowych BMP-3.

W swojej wypowiedzi nie określił jednak, który z rodzajów amunicji mógłby być produkowany w ZEA na licencji. Jednocześnie stwierdził, iż rosyjscy producenci uzbrojenia gotowi są dostarczyć całą gamę nowoczesnej oraz wysokiej jakości amunicji do swoich partnerów zagranicznych. Obecnie Rosjanie dostarczają swoje produkty do trzydziestu krajów, a kolejne piętnaście posiada licencję na jej produkcję.

Proponowana transakcja wydaje się być naturalną konsekwencją sprzedaży ponad siedmiuset sztuk tych pojazdów do tego arabskiego państwa. Zapotrzebowanie na amunicję jest zwykłym następstwem eksploatacji maszyn. Rosjanie zdecydowali się na wyjście naprzeciw ZEA i proponują negocjacje na temat formy przyszłego kontraktu. Według wypowiedzi niektórych przedstawicieli przemysłu obronnego, nawet jeśli dojdzie do wstępnej zgody co do porozumienia, to jego finalizacja zajmie kilka lat.

BMP-3 to pływający, gąsienicowy wóz bojowy produkcji radzieckiej. Przeznaczony jest głównie do wspierania czołgów. Jego załogę tworzą: dowódca, kierowca, działonowy i siedmiu żołnierzy desantu. Główne uzbrojenie znajduje się w wieży i składa się z armaty 2A70 kalibru 100 mm, armaty 2A72 kalibru 30 mm oraz sprzężonego z nimi karabinu maszynowego PKT. Wokół wieży przymocowane są wyrzutnie granatów dymnych 902W Tucza w liczbie sześciu. Amunicja do tego typu uzbrojenia będzie głównym tematem przyszłych rozmów.

(en.rian.ru)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons