Wojska lojalne libijskiemu Rządowi Jedności Narodowej otrzymały transzę pojazdów opancerzonych Kirpi w konfiguracji specjalnie zabezpieczonej przed wybuchami min (Mine Resistant Ambush Protected). Wozy uzbrojone są w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z karabinami maszynowymi kalibru 12,7 milimetra.

18 maja poinformowało o tym jedno z kont rządu na Facebooku, zamieszczając zdjęcia, na których widać co najmniej kilkanaście pojazdów tego typu w porcie w Trypolisie. Nie znana jest dokładna liczba dostarczonych wozów ani oficjalna wartość przekazanego uzbrojenia. Tym samym Libia dołączyła do grona użytkowników wozów Kirpi. Wcześniej na ich zakup zdecydowały się Tunezja i Katar. Wraz z pojazdami do Libii trafiło też inne uzbrojenie i amunicja.

Wozy, których producentem jest tureckie przedsiębiorstwo BMC, mają pomóc w obronie przed wojskami Libijskiej Armii Narodowej, na której czele stoi generał Chalifa Haftar. Siły te rozpoczęły w kwietniu ofensywę na Trypolis, zaś tymczasowy rząd rozpoczął negocjację z Turcją w sprawie udzielenia pomocy wojskowej i cywilnej.

Rząd Jedności Narodowej uznawany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Powstał na mocy libijskiego porozumienia politycznego, które podpisano 17 grudnia 2015 roku.

Zobacz też: Algieria ma wyrzutnie rakietowe TOS-1A Sołncepiok

(armyrecognition.com)

Copyleft, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported