Libańskie siły zbrojne zaczęły rozmieszczać żołnierzy i sprzęt na posterunkach wzdłuż niespokojnej części wschodniej granicy Libanu z Syrią, zastępując bojowników Hezbollahu. 4. Graniczny Pułk Piechoty wojsk lądowych Libanu, jeden z czterech wyszkolonych i wyposażonych przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, zajął sześćdziesięciosiedmiokilometrowy odcinek od miejscowości Masnaa, leżącej obok autostrady Bejrut-Damaszek, aż do miasta Arsal w północno-wschodnim Libanie. Arsal jest dość silnym bastionem sunnickich ekstremistów z tak zwanego Państwa Islamskiego i syryjskiego sojuszu dżihadystycznego Tahrir al-Szam.

Bojownicy Hezbollahu strzegli tego odcinka od połowy 2013 roku, umacniając posterunki i chroniąc wioski zamieszkane przez szyitów przed atakami Sunnitów z Syrii (zobacz też: Powstała Brygada Wyzwolenia Golanu). Większą cześć tej linii granicznej stanowią trudno dostępne obszary górzyste (góry Kalamun i Zabadani) z wysokimi szczytami i jednocześnie pozbawione dużych skupisk ludności, a tym samym nie wymagające stałej ochrony. Bardziej wymagające są odcinki na południe od Arsal i na zachód od wioski Tufajl, które były do tej pory silnie obsadzone przez bojowników i wzmocnione stanowiskami artylerii.

W latach 2013-2014 ponad 100 osób zostało zabitych, a setki odniosły rany w ponad kilkunastu zamachach samobójczych na terenach nadgranicznych, zamieszkałych przez szyitów. W strefie przygranicznej przechwycono dużą liczbę bomb samochodowych. Według źródeł libańskich konstruowano je w Syrii, a potem używano w zamachach na terytorium Libanu.

O wycofaniu bojowników mówiło się już od dłuższego czasu, zaś 11 maja potwierdził to sekretarz generalny Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah.

– Demontujemy nasze stanowiska militarne wzdłuż granicy Libanu i Syrii. Nie ma potrzeby, abyśmy nadal byli tam rozmieszczeni – powiedział szef Partii Boga. Dwadzieścia cztery godziny po tej wypowiedzi bojownicy formalnie przekazali swoje posterunki przy granicy z miastami Tufajl, Brutal, Ham i Maarabani w muhafazie Al-Bika.

Zobacz też: Izrael ewakuuje cywilów znad granicy z Libanem?

(janes.com, almasdarnews.com)

James Brooke, domena publiczna