Francuska ambasada w Bejrucie poinformowała o przejęciu przez libańskie siły zbrojne transzy pojazdów opancerzonych VAB HOT Mephisto. Podczas uroczystego przekazania, które odbyło się 29 maja, francuski chargé d’affaire Arnaud Pescheux powiedział, że pojazdy spełniają wymóg libańskich wojsk lądowych w zakresie prowadzenia ognia z dużych odległości. VAB HOT Mephisto mają pomóc libańskim żołnierzom w realizowaniu zadań w pobliżu miejscowości Arsal, położonej w północnym Libanie, opodal granicy z Syrią.

Pescheux oświadczył, że pierwsza partia samobieżnych niszczycieli czołgów składa się z dwóch pojazdów uzbrojonych i trzech nieuzbrojonych do wykorzystania jako źródło części zamiennych. Wraz z pojazdami Francuzi podarowali 46 zasobników z pociskami HOT-2 o zasięgu czterech kilometrów i 10 psów wyszkolonych w celu wykrywania materiałów wybuchowych. Wartość pakietu pomocy wyniosła blisko 30 milionów euro. Pomoc ta jest wynikiem ubiegłorocznych zobowiązań prezydenta Françoisa Hollande’a, którą ogłosił w czasie wizyty w Bejrucie.

Przekazane uzbrojenie to częściowa realizacja większego planu wsparcia dla libańskich sił zbrojnych. W październiku 2014 roku prezydent François Hollande zatwierdził sprzedaż francuskiego sprzętu wojskowego dla bliskowschodniego państwa. Uzbrojenie o wartości trzech miliardów dolarów miała finansować Arabia Saudyjska. Celem było wsparcie niedoinwestowanego wojska w walce z dżihadystami (zobacz: Arabia Saudyjska odbierze uzbrojenie dla Libanu).

VAB HOT Mephisto składa się z wyrzutni czterech pocisków przeciwpancernych Mephisto (Module Élévateur Panoramique Hot Installé Sur Tourelle Orientable), wykorzystującej pociski typu HOT, i transportera opancerzonego VAB w układzie 4 × 4. Ładowanie wyrzutni odbywa się z wnętrza pojazdu bez konieczności jego opuszczania przez żołnierzy. Do tej pory francuskie wojska lądowe były jedynym użytkownikiem tego typu pojazdów. Ze 135 otrzymanych w linii znajduje się 30, reszta zaś pozostaje w rezerwie.

Zobacz też: Guarani dla Libanu

(janes.com)

Tech. Sgt. H.H. Deffner