Francuska ambasada w Bejrucie poinformowała o przejęciu przez libańskie siły zbrojne dziesięciu pojazdów opancerzonych VAB HOT Mephisto, dziewięćdziesięciu sześciu przeciwpancernych pocisków kierowanych HOT-2 o zasięgu czterech kilometrów i dwóch symulatorów. Sprzęt wyładowano ze statku towarowego w porcie w Bejrucie.

Francuskie uzbrojenie dotarło do bliskowschodniego państwa zgodnie z zapewnieniami rządu kraju nad Sekwaną. W lutym francuska minister obrony Florence Parly potwierdziła, że sprzęt będzie trafiał do libańskich wojsk lądowych bez zakłóceń. Pomoc materiałowa i szkoleniowa wynika z zobowiązań prezydenta François Hollande’a, które ogłosił dwa lata temu w czasie wizyty w Bejrucie. Wcześniej, w październiku 2014 roku, Hollande zatwierdził sprzedaż do Libanu francuskiego sprzętu wojskowego o wartości około 40 milionów dolarów.

VAB HOT Mephisto składa się z transportera opancerzonego VAB w układzie 4 × 4 i osadzonej na nim wyrzutni czterech pocisków przeciwpancernych Mephisto (Module Élévateur Panoramique Hot Installé Sur Tourelle Orientable), wykorzystującej pociski typu HOT-2.

Zobacz też: US Army szybciej otrzyma haubice HMMWV/Hawkeye?

(israeldefense.co.il, defence-blog.com)

Tech. Sgt. H.H. Deffner