Li Tang; via: China Daily

Li Tang; via: China Daily

W ciągu najbliższych miesięcy chiński lotniskowiec Liaoning ma rozpocząć cykl prób na pełnym morzu. Chińskie media podają coraz więcej szczegółów dotyczących okrętu.

Stacja telewizyjna CCTV poinformowała 18 kwietnia, że lotniskowiec został przebazowany z Dalianu do Qingdao, które ma być odtąd jego portem macierzystym. Od dłuższego czasu trwały tam intensywne prace mające przystosować port do przyjmowania i obsługi tak potężnego okrętu. Qingdao jest główną baza i siedzibą dowództwa Floty Beihai (Północnej), jednej z 3 głównych flot chińskiej marynarki wojennej. Cała operacja miała odbyć się jeszcze w lutym.

Przygotowania do pierwszego pełnomorskiego rejsu są bardzo dokładne. Chińczycy zdają sobie sprawę, że możliwości asysty będą w jego trakcie ograniczone i załoga lotniskowca, jak nigdy dotąd, będzie zdany na własne siły. Szczególne miejsce podczas prób zajmą ćwiczenia grupy lotniczej. Nie wiadomo kiedy rejs się rozpocznie i czy będzie ograniczony jedynie do Morza Żółtego, czy też Chińczycy zdecydują się wypuścić okręt na Ocean Spokojny. Taka eskapada z pewnością postawi na nogi siły morskie USA i Japonii.

Pojawiły się także kolejne informacje dotyczące załogi, a dziennik Global Times opublikował na swojej stronie internetowej zdjęcia z wnętrza jednostki, na których widać między innymi kambuz i okrętowy szpital. Załoga liczy około 2,5 tysiąca osób, z czego 5% stanowią kobiety.

(ecns.cn)