Ruszyła realizacja kontraktu między indonezyjskim rządem a niemiecką spółką Rheinmettal Defense, która sprzedała w sumie sto trzy czołgi Leopard 2A4, czterdzieści dwa zmodernizowane bojowe wozy piechoty Marder 1A3 i jedenaście wozów wsparcia technicznego pochodzących z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry. Niemiecka firma dodatkowo ma zapewnić program treningowy i wsparcie logistyczne, w tym amunicję dla zakupionego sprzętu. Łączna wartość transakcji wynosi 216 milionów euro. Kontrakt na zakup sprzętu podpisano w grudniu 2012 roku, ale jego zatwierdzenie i realizacja zostały opóźnione ze względu na protesty polityczne po stronie niemieckiej.

Proces przekazywania sprzętu ma potrwać do 2016 roku. Jak donosi janes.com, zakupione maszyny ma na początku otrzymać 8. Batalion Kawalerii stacjonujący w prowincji Jawa Wschodnia. Pierwsze maszyny trafiły do Indonezji już w październiku, by wziąć udział w uroczystościach z okazji święta indonezyjskiej armii.

Rheinmetall Defense to spółka akcyjna zajmująca się przemysłem zbrojnym. Jest czołowym producentem czołgów Leopard 2, realizującym zamówienia głównie dla niemieckiej i holenderskiej armii. Indonezja stała się osiemnastym państwem, w którym czołgi Leopard 2 pełnią czynną służbę.

(janes.com, rheinmetall-defense.com)