Kraus Maffei Wegmann poinformował o przekazaniu pierwszej transzy czołgów Leopard 2A6MA2. Trzy wozy niebawem trafią do holendersko-niemieckiego 414. Batalionu Pancernego holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej, która organizacyjnie łączy się z niemiecką 1. Dywizją Pancerną.

Zmodernizowane czołgi wyposażono w holenderskie systemy łączności i wymiany informacji. Szczególnie zależało na tym Holendrom, gdyż dzięki temu załogi zyskują możliwość wymiany informacji z innymi jednostkami holenderskich i niemieckich sił zbrojnych. Wozy pancerne otrzymały również system identyfikacyjny, który ma minimalizować ryzyko ostrzału ze strony sił sojuszniczych.

Geneza wspólnego batalionu sięga 2015 roku. Na podjęciu decyzji o utworzeniu międzynarodowej jednostki pancernej zależało Holendrom, którzy wcześniej pozbawili się czołgów. W tamtym czasie zawarto również umowę co do utworzenia wspólnej niemiecko-holenderskiej dywizji. Na mocy porozumienia holenderska 43. Brygada Zmechanizowana, licząca 3 tysiące żołnierzy, stanie się częścią niemieckiej 1. Dywizji Pancernej.

414. Batalion Pancerny stacjonuje w Havelte w północno-wschodniej części Holandii. W 2019 roku ma wejść w skład sił natychmiastowego reagowania Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Do połowy lipca 2018 roku jednostka będzie dysponować osiemnastoma Leopardami 2A6MA2, docelowo zaś liczyć ma czterdzieści wozów pancernych tego typu.

Holendrzy stopniowo wycofywali się z utrzymywania w siłach zbrojnych czołgów Leopard 2. Najwięcej było ich w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas na stanie holenderskich wojsk lądowych znajdowało się 445 sztuk, które z czasem modernizowano do wersji A5 i A6. Najbardziej brzemienną w skutki decyzję podjęto w 2011 roku, gdy zdecydowano o wycofaniu wszystkich czołgów, które zamierzano sprzedać Indonezji. Ostatecznie dogadano się z Helsinkami, którym sprzedano 100 Leopardów 2A6 za 200 milionów euro. Dostawy zakończą się w przyszłym roku.

Zobacz też: Najnowsze wieści z europejskich programów pancernych

(defense-aerospace.com, janes.com)

Ministerstwo Obrony Holandii